reklama
kategoria: Turystyka
10 grudzień 2024

W centrum miasta utworzono szlak architektury secesyjnej

zdjęcie: W centrum miasta utworzono szlak architektury secesyjnej / v49811693
v49811693
W centrum Bytomia utworzono szlak architektury secesyjnej. Znajduje się na nim 35 budynków, w tym IV Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego, które współautor szlaku Marek Wojcik wskazał jako perłę i prawdopodobnie pierwszy przykład secesji na Górnym Śląsku.
REKLAMA

Bytomski szlak architektury secesyjnej oficjalnie zaprezentowano podczas wtorkowej konferencji prasowej. Na 10 spośród 35 budynków znalazły się tabliczki informacyjnej dot. ich architektury oraz historii.

Marek Wojcik wyjaśnił, że szlak został zaprojektowany w taki sposób, aby można było go przejść pieszo w ciągu ok. półtorej godziny. Dlatego wybrane budynki znajdują się w centrum miasta, czyli przy rynku, ul. Józefa Jainty, Stanisława Moniuszki, Dworcowej, Gliwickiej, Rycerskiej oraz pl. Gen. Władysława Sikorskiego.

„Okres secesji zaczął się w Bytomiu ok. 1902 r. od budynku dzisiejszego IV Liceum Ogólnokształcącego, a wówczas Miejskiej Katolickiej Szkoły Realnej. To prawdziwa perła i prawdopodobnie nie tylko pierwszy stricte secesyjny budynek w Bytomiu, ale na całym Górnym Śląsku” – powiedział Marek Wojcik.

Wyjaśnił, że bytomską secesję wyróżnia kolorowa glazurowana cegła. Wykonano z niej wszystkie ściany gmachu szkoły realnej. Na frontowym ryzalicie stworzono z niej m.in. motyw kwitnących kasztanowców oraz herb miasta. Na użycie glazurowanej cegły zdecydował się architekt miejski Karl Brugger, który odpowiadał m.in. za projekt gmachu szkoły realnej.

„Budynki Karla Bruggera można dość łatwo rozpoznać, ponieważ od samego początku stosował glazurowaną cegłę. Oczywiście inni architekci się tym inspirowali. (…) Glazurowaną cegłę stosowano zamiast typowych secesyjnych detali, ponieważ dało się ją łatwo wyczyścić, co było ważne w mieście z bardzo wysokim poziomem niskiej emisji, gdzie sadza osadzała się na elewacjach” – wyjaśnił Marek Wojcik.

Dla bytomskiego szlaku architektury secesyjnej przygotowano drukowaną mapę, którą można pobrać za darmo w Biurze Promocji Bytomia znajdującym się przy rynku. Mapa jest dostępna także online. Poza tym na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Bytomiu udostępniono specjalną zakładkę dot. szlaku. Znajdują się tam m.in. audioopisy i zdjęcia poszczególnych budynków.

Prezydent Bytomia Mariusz Wołosz podkreślił, że architektura i dziedzictwo są najmocniejszymi argumentami, które mogą przyciągać do miasta turystów. Bytomski szlak architektury secesyjnej powstał we współpracy ze Śląską Organizacją Turystyczną.(PAP)

pato/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bychawa
-1.1°C
wschód słońca: 07:20
zachód słońca: 15:25
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez o Bychawie