reklama
kategoria: Na Sygnale
5 październik 2024

Obszar obowiązywania stanu klęski żywiołowej rozszerzony o powiat średzki i gminę Strzelin

zdjęcie: Obszar obowiązywania stanu klęski żywiołowej rozszerzony o powiat średzki i gminę Strzelin / fot. PAP
fot. PAP
Obszar obowiązywania stanu klęski żywiołowej został rozszerzony w woj. dolnośląskim o powiat średzki i gminę Strzelin w powiecie strzelińskim. W piątek w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w tej sprawie. Weszła ona w życie z dniem ogłoszenia.
REKLAMA

Chodzi o nowelizację rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wprowadzenia stanu klęski żywiołowej na obszarze części woj. dolnośląskiego i lubuskiego.

Jak czytamy w informacji na temat projektu noweli, zamieszczonej w wykazie w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, konieczność nowelizacji rozporządzenia "podyktowana jest dynamicznymi zmianami katastrofy naturalnej – powodzi", która dotknęła we wrześniu 2024 r. środkową część Europy, w tym południowo-zachodnią część terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Rząd wprowadził stan klęski żywiołowej 16 września. Rozporządzenie wprowadzono na 30 dni. Będzie obowiązywać do 16 października włącznie.

Pierwotnie statusem klęski żywiołowej objęte były powiaty: w województwie dolnośląskim – dzierżoniowski, kamiennogórski, karkonoski, kłodzki, lubański, lwówecki, świdnicki, wałbrzyski i ząbkowicki oraz miasta na prawach powiatu Wałbrzych i Jelenia Góra; w woj. opolskim – brzeski, głubczycki, kędzierzyńsko-kozielski, krapkowicki, nyski, opolski i prudnicki; w woj. śląskim – bielski, cieszyński, pszczyński i raciborski oraz miasto na prawach powiatu Bielsko-Biała.

17 września obszar objęty stanem klęski żywiołowej został rozszerzony o kolejne powiaty w woj. dolnośląskim – dzierżoniowski, lubański i świdnicki, a w woj. opolskim – brzeski, kędzierzyńsko-kozielski, opolski oraz powiat krapkowicki.

20 września teren objęty stanem klęski żywiołowej został rozszerzony o powiaty woj. dolnośląskiego: bolesławiecki, jaworski, legnicki i złotoryjski.

25 września teren objęty stanem klęski żywiołowej został rozszerzony o miasto na prawach powiatu Legnicę oraz gminę Mietków w powiecie wrocławskim w woj. dolnośląskim.

2 października teren objęty stanem klęski żywiołowej został rozszerzony o tereny w województwie lubuskim: gminę Szlichtyngowa w powiecie wschowskim, gminę Czerwieńsk, gminę Sulechów, gminę Zabór, gminę Nowogród Bobrzański, gminę Trzebiechów i gminę Bojadła w powiecie zielonogórskim oraz gminę Cybinka i gminę Słubice w powiecie słubickim.

Na obszarach tych w czasie obowiązywania stanu klęski żywiołowej dopuszcza się stosowanie ograniczeń wolności i praw człowieka i obywatela: obowiązku opróżnienia lub zabezpieczenia lokali mieszkalnych bądź innych pomieszczeń; nakazu ewakuacji w ustalonym czasie z określonych miejsc, obszarów i obiektów; nakazu lub zakazu przebywania w określonych miejscach i obiektach oraz na określonych obszarach; a także nakazu lub zakazu określonego sposobu przemieszczania się.

Celem rozporządzenia jest jak najszybsze wprowadzenie rozwiązań umożliwiających dostarczenie niezbędnej i najpilniejszej pomocy oraz wsparcia mieszkańcom, pracodawcom, przedsiębiorcom i innym podmiotom z terenów objętych klęską żywiołową. (PAP)

dsr/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Bychawa
4.6°C
wschód słońca: 06:45
zachód słońca: 15:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez o Bychawie