reklama
26 wrzesień 2023

Europejski Dzień Języków

zdjęcie: Europejski Dzień Języków / pixabay/1130728
Europejski Dzień Języków (EDJ) to coroczna uroczystość, która celebrowana jest od roku 2001 z inicjatywy Rady Europy. To święto promuje wielojęzyczność oraz różnorodność kulturową. W ramach EDJ, instytuty językowe, uniwersytety, szkoły i instytucje kulturalne organizują różnorodne wydarzenia mające na celu propagowanie różnych języków. Oficjalna data obchodów Europejskiego Dnia Języków przypada na 26 września.
REKLAMA

Europejski Dzień Języków (EDJ), znany również jako European Day of Languages (ang. European Day of Languages) lub Journée européenne des langues (fr. European Day of Languages), to międzynarodowe święto, które co roku 26 września jest obchodzone w całej Europie. Powstało ono z inicjatywy Rady Europy i ma na celu zachęcanie mieszkańców Europy do nauki języków obcych oraz promowanie korzyści płynących z różnorodności językowej.

Święto to zostało ustanowione przez Radę Europy, której siedziba znajduje się w Strasburgu, w 2001 roku, na zakończenie Europejskiego Roku Języków, wspólnie zorganizowanego przez Radę Europy, Unię Europejską oraz UNESCO. W ramach obchodów tego dnia organizowane są liczne wydarzenia, takie jak imprezy dla dzieci, programy telewizyjne i radiowe, specjalne kursy językowe oraz konferencje naukowe. Koordynację obchodów w poszczególnych państwach zapewniają Krajowe Punkty Kontaktowe. Organizacje kulturalne, organizacje pozarządowe, szkoły i biblioteki angażują się w organizację różnorodnych wydarzeń z okazji tego święta.

Celami święta są przede wszystkim:
  • ukazanie Europejczykom znaczenia uczenia się języków;
  • propagowanie nauki języków obcych przez całe życie;
  • propagowanie różnorodności językowej i kulturowej Europy.

Ciekawostki

  1. Języki są ze sobą powiązane w taki sam sposób, jak powiązani są członkowie rodziny. Większość języków europejskich należy do wielkiej rodziny indoeuropejskiej.
  2. Większość języków Europy podzielić można na trzy rodziny: języki germańskie, romańskie i słowiańskie.
  3. Rodzina języków słowiańskich obejmuje między innymi język rosyjski, ukraiński, białoruski, polski, czeski, słowacki, słoweński, serbski, chorwacki, macedoński i bułgarski.
  4. Większość języków europejskich opiera się na alfabecie łacińskim. Niektóre języki słowiańskie opierają się na cyrylicy. Grecki, jidysz, ormiański i gruziński posiadają własny alfabet.
  5. W większości krajów Europy istnieje kilka języków regionalnych czy języków mniejszości – niektóre z nich zyskały nawet status oficjalny.
  6. Języki pozostają ze sobą w nieustającej interakcji, wpływając na siebie wzajemnie na wiele sposobów: język angielski czerpał niegdyś liczne zapożyczenia wyrazów i sformułowania z  innych języków, dzisiaj zaś języki europejskie zapożyczają  wiele słów z języka angielskiego.
  7. W większości krajów Europy istnieje kilka języków regionalnych czy języków mniejszości – niektóre z nich zyskały nawet status oficjalny.
  8. Wielojęzyczność niesie liczne korzyści: ułatwia uczenie się kolejnych języków, wpływa pozytywnie na proces myślenia i sprzyja kontaktom z innymi ludźmi i kulturami.
  9. Dwujęzyczność oraz wielojęzyczność niosą za sobą także pewne korzyści natury ekonomicznej: osobom mówiącym w kilku językach łatwiej jest znaleźć pracę, zaś przedsiębiorstwa wielojęzyczne są bardziej konkurencyjne  niż przedsiębiorstwa monojęzyczne.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Bychawa
5.1°C
wschód słońca: 06:45
zachód słońca: 15:43
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez o Bychawie